Navigace
Výběr jazyka
Obsah
O B E C O P O Č N O
Obecně závazná vyhláška č. 2/2013,
Požární řád obce
Zastupitelstvo obce Opočno se na svém zasedání dne 17. 12. 2013 usneslo vydat na základě § 29 odst. 1 písm. o) bod 1. zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o požární ochraně“), a v souladu s § 10 písm. d) a § 84 odst. 2 písm. h) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, tuto obecně závaznou vyhlášku (dále jen „vyhláška“):
Článek 1
Úvodní ustanovení
Požární řád upravuje organizaci a zásady zabezpečení požární ochrany na území obce Opočno (dále jen „obec“) dle § 15 odst. 1 nařízení vlády č. 172/2001 Sb., k provedení zákona o požární ochraně, ve znění nařízení vlády č. 498/2002 Sb.
Článek 2
Vymezení činnosti osob, pověřených zabezpečováním požární ochrany v obci
- Ochrana životů, zdraví a majetku občanů před požáry, živelními pohromami a jinými mimořádnými událostmi v katastru obce je zajištěna jednotkou Sboru dobrovolných hasičů zřízenou obcí (dále jen „JSDHO“) podle čl. 5 této vyhlášky a dále jednotkami požární ochrany uvedenými v příloze č. 1 této vyhlášky.
- K zabezpečení úkolů podle odst. 1 se ukládá:
- zastupitelstvu obce - projednání stavu požární ochrany v obci minimálně jedenkrát ročně a vždy po závažných mimořádných událostech majících vztah k požární ochraně obce,
- osobě odborně způsobilé - kontrola dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně ze strany obce.
Článek 3
Podmínky požární bezpečnosti při činnostech, v objektech nebo v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se zřetelem na místní podmínky
- Podmínky zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru stanoví kraj svým nařízením.[1])
- Každá právnická a podnikající fyzická osoba, která provozuje činnosti, si dle zákona o požární ochraně provede začlenění činností do kategorie požárního nebezpečí[2]) a následně zajišťuje podmínky požární bezpečnosti dle zákona o požární ochraně.
- Obec nestanoví se zřetelem na místní poměry žádné další podmínky požární bezpečnosti při činnostech, v objektech nebo v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.
Článek 4
Způsob nepřetržitého zabezpečení požární ochrany v obci
- Ochrana životů, zdraví a majetku občanů před požáry, živelními pohromami a jinými mimořádnými událostmi na území obce je zabezpečena jednotkami požární ochrany uvedenými v čl. 5 a příloze č. 1 této vyhlášky.
- Přijetí ohlášení požáru, živelní pohromy, či jiné mimořádné události na území obce je zabezpečeno ohlašovnou požárů uvedenou v čl. 7 této vyhlášky.
Článek 5
JSDHO, kategorie, početní stav a vybavení
Obec zřizuje dle čl. 2 odst. 1 vyhlášky JSDHO. Dislokace, kategorie a početní stav JSDHO a její vybavení požární technikou a věcnými prostředky jsou uvedeny v příloze č. 2 této vyhlášky.
Článek 6
Přehled o zdrojích vody pro hašení požárů
a podmínky pro zajištění jejich trvalé použitelnosti
- Obec zabezpečuje zdroj vody pro hašení požárů, které svou kapacitou, umístěním a vybavením umožňuje účinný požární zásah. Jedná se o rybník u domu č. p. 3 v obci Opočno na pozemkové parcele číslo 736 v k. ú. Opočno u Loun.
- Obec stanoví další zdroj vody k hašení požárů a podmínky jeho trvalé použitelnosti. Jedná se o rybník u domu č. p. 25 v obci Opočno na pozemkové parcele č. 756/2 v k. ú. Opočno u Loun.
- Vlastník nebo uživatel zdrojů vody pro hašení požárů je na základě zákona o požární ochraně povinen tyto udržovat v takovém stavu, aby bylo umožněno použití požární techniky a čerpání vody pro hašení požárů.[3])
- Vlastník zdroje uvedeného v odst. 2 je povinen nenarušovat obcí zřízené odběrné místo k čerpání vody pro hašení požárů.
- Dále je vlastník zdroje uvedeného v odst. 2 povinen oznámit obci:
- ve lhůtě nejméně 30 dní před plánovaným termínem provádění prací na vodním zdroji, které mohou dočasně omezit jeho využitelnost pro čerpání vody k hašení požárů,
- neprodleně vznik mimořádné události na vodním zdroji, která by znemožnila jeho využití k čerpání vody pro hašení požárů.
- Zdroje uvedené v odst. 1 a 2 jsou graficky znázorněny v příloze č. 3 této vyhlášky.
Článek 7
Ohlašovna požárů a další místa, odkud lze hlásit požár a způsob jejich označení
- Obec zřizuje následující ohlašovnu požárů[4]), která je trvale označena tabulkou „Ohlašovna požárů“ a nachází se v budově Obecního úřadu, Opočno č. p. 62, telefonní č. 415 674 077 (jen v době činnosti obecního úřadu). V době mimo činnost obecního úřadu plní funkci ohlašovny starosta obce na mobilním telefonním č. 607 808 682.
- Obec nezřizuje žádná další místa, odkud lze hlásit požár, která by jinak byla trvale označena tabulkou „Zde hlaste požár“ nebo symbolem telefonního čísla 150.
- K ohlášení požárů lze též využít veřejného telefonního automatu[5]) zřízeného společností Telefónica 02 Czech Republic, a.s., který se nachází na návsi v obci Opočno.
Článek 8
Způsob vyhlášení požárního poplachu
- Vyhlášení požárního poplachu v obci se provádí signálem „Požární poplach“ vyhlašovaným elektronickou sirénou (napodobuje hlas trubky, troubící tón „HO – ŘÍ“, „HO – ŘÍ“) po dobu jedné minuty (je jednoznačný a nezaměnitelný s jinými signály).
- V případě poruchy technického zařízení pro vyhlášení požárního poplachu uvedeného v odst. 1 se požární poplach v obci vyhlašuje místním rozhlasem.
- V případě poruchy technických zařízení pro vyhlášení požárního poplachu uvedených v odst. 1 a 2 se požární poplach v obci vyhlašuje přímým voláním „Hoří“.
Článek 9
Seznam sil a jednotek požární ochrany podle výpisu
z požárního poplachového plánu kraje
Seznam sil a jednotek požární ochrany podle výpisu z požárního poplachového plánu Ústeckého kraje[6]) je uveden v příloze č. 1 této vyhlášky.
Článek 10
Zrušovací ustanovení
Zrušuje se obecně závazná vyhláška č. 1/2013, Požární řád obce, ze dne 24. 9. 2013.
Článek 11
Účinnost
Vyhláška nabývá účinnosti z důvodu naléhavého obecného zájmu dnem vyhlášení.
………………………………. |
………………………………. |
Jaroslav Chocholouš místostarosta |
Václav Fyman starosta |
Vyvěšeno na úřední desce dne: 18. 12. 2013
Sejmuto z úřední desky dne: 02. 01. 2014
Příloha č. 1 k obecně závazné vyhlášce č. 2/2013, Požární řád obce
Seznam sil a prostředků jednotek požární ochrany
podle požárního poplachového plánu Ústeckého kraje
Územní odbor Žatec HZS Ústeckého kraje – okres Louny
P O Ž Á R N Í
P O P L A C H O V Ý P L Á N
Pro město – obec: Opočno
Opočno
Stupeň |
Jednotka |
I. |
HZS Louny SDH Hřivice SDH Tuchořice
|
II. |
SDH Postoloprty SDH Líšťany HZS Žatec SDH Cítoliby SDH Ročov SDH Smolnice SDH Černčice
|
Příloha č. 2 k obecně závazné vyhlášce č. 2/2013, Požární řád obce
A) Dislokace, kategorie a početní stav JSDHO
Dislokace JSDHO |
Kategorie JSDHO
|
Počet členů |
Minimální počet členů v pohotovosti |
Opočno |
JPO V |
24 |
0 |
B) Vybavení JSDHO
Požární technika a věcné prostředky požární ochrany |
Počet kusů |
Přenosná motorová stříkačka PS - 12 |
1 |
Příloha č. 3 k obecně závazné vyhlášce č. 2/2013, Požární řád obce
Grafické znázornění zdroje vody pro hašení požárů dle čl. 6 odst. 1 vyhlášky:
Grafické znázornění zdroje vody pro hašení požárů dle čl. 6 odst. 2 vyhlášky:
[1]) nařízení Ústeckého kraje č. 5/2003, ze dne 12. 11. 2003, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů
[2]) § 4 zákona o požární ochraně
[3]) § 7 odst. 1 zákona o požární ochraně
[4]) § 1 písm. n) vyhlášky Ministerstva vnitra č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci) ohlašovna požárů - místo s trvalou obsluhou vybavené potřebnými komunikačními prostředky, které je určeno k přijímání hlášení o vzniku požáru nebo jiné mimořádné události a k vyhlášení požárního poplachu, jakož i k plnění dalších úkolů podle příslušné dokumentace požární ochrany.
[5]) § 33 odst. 1 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů - „Podnikatel poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací pro originaci národních volání je povinen umožnit všem svým koncovým uživatelům, včetně uživatelů veřejných telefonních automatů, volání, které je bezplatné a které nevyžaduje použití jakéhokoliv platebního prostředku, na čísla tísňového volání. Čísly tísňového volání jsou jednotné evropské číslo tísňového volání (112) a národní čísla tísňového volání stanovená v číslovacím plánu. Čísla tísňového volání slouží k oznámení událostí v případech, kdy je ohrožen život, zdraví, majetek nebo veřejný pořádek.“
[6]) nařízení Ústeckého kraje č. 8/2011, ze dne 20. 7. 2011, kterým se vydává Požární poplachový plán Ústeckého kraje